Asiatisk långhorning upptäckt i Danmark
Jordbruksverket har fått veta att man i Odense, Danmark hittat den asiatiska långhorningen. Det är en skalbagge som angriper våra vanligaste lövträd, exempelvis lönn. Fyndet gjordes på lönnplantor (Acer palmatum) som köptes 2009 från Holland.
Angreppen på träden syns som gnagskador på grenar och runda utgångshål i stammen. Skalbaggen, som har spridits till EU via import från Asien, är stor, svart och har vita fläckar på ryggen.Jordbruksverket har i dagarna skickat ut information till plantskolor, men uppmanar även konsumenter som köpt lönnträd att vara uppmärksamma. Om man ser skador på grenar och stammar, gnagspån eller själva skalbaggen ska man kontakta Jordbruksverket.
Långhorningen anses kunna etablera sig i södra Sverige. Skulle vi få in den i Sverige medför detta allvarliga konsekvenser både genom skador på lövträd och de miljöförluster detta innebär (avverkning och bekämpning). Därtill kommer stora kostnader för utrotningsåtgärder och inventeringar som vi måste genomföra enligt lagstiftningen.
Mer information
Asiatisk långhorning (Anoplophora)Kontaktpersoner
Maria Gråberg, växt och miljöavdelningen, tfn 036 — 15 59 06Ingrid Åkesson, växt-och miljöavdelningen, tfn 036 — 15 60 47.
Asiatisk långhorningFoto: Franck Hérard