För vad ska Traces användas?

Vilka förflyttningar ska in i Traces och vem registrerar?


Både förflyttningar mellan EU-länder och import från länder utanför EU ska registreras i Traces.
  • Vid förflyttning av levande djur eller djurprodukter mellan EU-länder samt Norge, Andorra, Färöarna och Schweiz, kan första delen av hälsointyget fyllas i av exportören. Den officiella veterinären, som exportören kontaktar, öppnar sedan detta och utfärdar intyget.
  • Du som importerar levande djur eller djurprodukter från land utanför EU kan fylla i första delen av gränskontrolldokumentet Common Veterinary Entry Document (CVED) i Traces och kontakta berörd gränskontrollstation via fax eller telefon. Föranmälan ska göras minst 24 timmar före beräknad import.

Detta ska in i Traces?

  • Hälsointyg för djur eller djurprodukter till land inom EU (se undantag nedan)
  • Hälsointyg för djur eller djurprodukter till land utanför EU, om sändningen går via ett eller flera EU-länder (se undantag nedan)
  • Meddelande om sändning med animaliska biprodukter
  • Kvittering av sändning med animaliska biprodukter
  • Stickprovskontroller

Allt ska inte registreras


Förflyttning av hästar, som inte ska till slakt, med pass utfärdat inom EU behöver inte registreras i Traces. Obs! Malta har krav på Tracesintyg för hästar. Undantagna är också sällskapsdjur som medföljer ägare och inte är avsedda för handel.

Tips


För att undvika problem, till exempel om programmet eller behörigheten inte fungerar, kan du skriva ut blanka intyg från Traces i förväg. Du fyller i intyget och skickar det med sändningen. I efterhand, helst inom 24 timmar, lägger du sedan in intyget i Traces.

Vill du pröva Traces?


Vill du pröva Traces eller du kanske känner att du vill öva. Då kan du använda Traces träningsprogram. Det fungerar på samma sätt som Traces men inga uppgifer registreras i databasen. För att kunna pröva Traces behöver du en behörighet. Du kan läsa om hur du skaffar dig en behörighet till vänster under Anmäl dig till tjänsten.

Kontakt

Skicka e-post: Kundtjänst

Ring kundtjänst: 0771-223 223

Sidan senast uppdaterad:   2010-11-17