Vad behövs för att kunna använda e-tjänsten Skolmjölk?

Du måste först registreras som stödmottagare


Du måste alltid registreras som stödmottagare för skolmjölksstöd för att kunna söka skolmjölksstödet. Det gör du med hjälp av blanketten som du hittar till höger.

Om du är leverantör av mejeriprodukter och vill söka stödet för dina kunder ska du använda den särskilda  blanketten för leverantörer som du också hittar till höger.

Du behöver e-legitimation


För att kunna använda e-tjänsten Skolmjölk behöver du e-legitimation. Med e-legitimation visar du vem du är på Internet och det motsvarar ditt ID-kort eller körkort. Du behöver inte vara orolig för att använda din egen e-legitimation när du söker skolmjölksstödet. E-legitimationen motsvarar helt enkelt bara din underskrift på ett papper.

En e-legitimation kan du använda vid många andra tillfällen, till exempel för att deklarera på Internet eller för att göra bankärenden.

Läs mer om e-legitimation till höger.

Du måste anmäla dig till e-tjänsten Skolmjölk


För att enklare kunna söka stöd med e-tjänsten behöver du anmäla dig till denna. Använd blanketten till höger.

Vad är e-legitimation?

E-legitimation är en personlig elektronisk id-handling som du använder för att legitimera dig och underteckna handlingar på internet.

Mer om e-legitimation

Webbplatsen e-legitimationlänk till annan webbplats

Blanketter

Kontakt

Skicka e-post: Kundtjänst

Ring kundtjänst: 0771-223 223

Sidan senast uppdaterad:   2011-02-25