Välkommen att söka stöd i SAM Internet

SAM Internet
I SAM Internet söker du jordbrukarstöd med hjälp av datorn. I SAM Internet kan du också söka nya åtaganden för miljöersättningar och öka eller förlänga åtaganden som du redan har.

Innan du loggar in i SAM Internet och börjar fylla i din ansökan, är det viktigt att du läser om vad du ska tänka på när du gör din ansökan och vilka regler som gäller för stöden. Information om hur du gör din ansökan i SAM Internet hittar du till vänster.

Sista dag för SAM-ansökan 2012 är den 29 mars. Om din ansökan kommer in efter den 29 mars minskar ditt stöd med 1 procent per arbetsdag som ansökan kom in för sent. Kommer ansökan in efter den 23 april får du inga pengar alls.

Du loggar in här

Välj e-legitimation:
BankIDlänk till annan webbplats

Nordealänk till annan webbplats

Telialänk till annan webbplats

Logga in med lösenord:
Användarnamn och lösenord länk till annan webbplats

Personnummer och lösenordlänk till annan webbplats

Har du frågor?

Har du frågor om din ansökan i SAM Internet kan du kontakta din länsstyrelse.

För teknisk support kan du skicka ett meddelande till Jordbruksverket.

Driftinformation

SAM Internet är stängt onsdagen den 8 februari klockan 19-21 på grund av uppdatering av webbplatsen.

Tjänsten är normalt öppen varje dag utom mellan klockan 4 och 5.

Tisdagar mellan klockan 6 och 8 är tid avsatt för planerade servicearbeten. Om det inte pågår något servicearbete går det att använda SAM Internet som vanligt.

Vad är e-legitimation?

E-legitimation är en personlig elektronisk id-handling som du använder för att legitimera dig och underteckna handlingar på internet.

Mer om e-legitimation

Webbplatsen e-legitimationlänk till annan webbplats

Chatta om SAM-ansökan

Kontakt

Skicka e-post: Kundtjänst



Kontakta i första hand