Du måste söka utbetalning varje år
När du har ett åtagande om miljöersättningar måste du söka utbetalning varje år för att få din ersättning. Du ska söka utbetalning även första året under åtagandeperioden. För alla miljöersättningar kan du söka utbetalning på SAM Internet. SAM Internet hjälper dig att göra rätt när du söker. Kontakta din länsstyrelse om du har några frågor om ansökan. Du hittar SAM Internet till höger.Har du tagit över ett åtagande från någon annan måste du också ansöka om att ta över utbetalningen. Du kan läsa mer om det längst ner på sidan.
Sista dag att söka
Sista dag att söka utbetalning 2012 var den 29 mars. Om din ansökan kom in till din länsstyrelse efter det datumet, men senast den 23 april, minskades ersättningen för 2012 med 1 procent per arbetsdag. Kom din ansökan in efter den 23 april gäller den inte. Fram till den 15 juni kan du göra vissa ändringar i din ansökan.
Ersättning för att sköta våtmarker
| Våtmark på åkermark
|
4 000 kronor för varje hektar
|
| Extra ersättning vid höga markvärden gäller åkermark i stödområde 9 i Skåne, Blekinge och Hallands län
|
1 000 kronor för varje hektar
|
| Våtmark på betesmark och övrig mark
|
1 500 kronor för varje hektar
|
Om du har bete eller slåtter i din våtmark kan du också få gårdsstöd och miljöersättning för betesmarker och slåtterängar för dessa delar.
När kommer utbetalningen?
Jordbruksverket betalar ut pengarna till dig när länsstyrelsen har handlagt din ansökan. Exakt när det sker varierar från år till år. Du har möjlighet att få en delutbetalning av stöden. I utbetalningsplanen som du hittar till höger kan du se när pengarna betalas ut. Du kan också få information om just dina utbetalningar på Mina sidor.Lägsta belopp är 1 000 kronor
Belopp som är lägre än 1 000 kronor per ersättningsform betalar Jordbruksverket inte ut. Enda undantag gäller år 6-20 i miljöstödet för anläggning eller återställande av våtmarker och småvatten som du gick in i under åren 1996-1999.Maximal ersättning
Det finns en gräns för hur stort belopp som kan betalas ut till ett företag under ett stödår. Om du söker ersättning för skötsel av våtmark kan du komma över gränsen för maximal ersättning om du dessutom får extra ersättning för markvärden. Det kan bli aktuellt för de år när värdet på euron går ner. Du kan bara söka extra ersättning för höga markvärden i stödområde 9 i Skåne, Blekinge och Hallands län. Det är länsstyrelsen som räknar ut det maximala beloppet. Uträkningen är individuell och grundar sig på din ansökan om utbetalning. Ersättningen räknas ut i euro. Du kan läsa mer om maximal ersättning till vänster under rubriken Du kan kombinera flera miljöersättningar.
Du kan bli återbetalningsskyldig
Om du inte fullföljer dina åtaganden kan du bli återbetalningsskyldig. Länsstyrelsen har möjlighet att kräva tillbaka pengar upp till tio år efter utbetalningen.Ersättning betalas ut så länge pengarna räcker
Det finns en viss summa pengar att betala ut från landsbygdsprogrammet. Det innebär att det inte är självklart att alla lantbrukare som uppfyller villkoren får ersättning. Om pengarna inte räcker för vissa ersättningsformer kan regeringen besluta om att begränsa ersättningarna. Det kan också bli aktuellt att sänka ersättningsbeloppen.Har du tagit över ett åtagande från någon annan?
Om du tar över ett åtagande måste du också lägga till marken i din SAM-ansökan eller söka om att ta över utbetalningen. Du tar över både åtagandet och ansökan om utbetalning genom att använda blanketten Övertagande. Blanketten finns till höger. Om du tar över en del av ett jordbruksföretag ska ansökan ha kommit in till länsstyrelsen i ditt län senast den 15 juni. Om du tar över ett helt jordbruksföretag ska ansökan ha kommit in till länsstyrelsen i ditt län senast den 15 juni eller senast två månader efter att du tagit över.