Nyheter 2012
för utvald miljö
De här tre nyheterna kan också gälla för ersättningar som ingår i utvald miljö. Till höger kan du läsa om fler nyheter som gäller andra ersättningar och SAM-ansökan.
Åtaganden som går ut 2012 kan du förlänga
Om du har åtaganden för miljöersättningar som går ut 2012 kan du förlänga ditt åtagande. Ditt åtagande kommer då att gälla till och med 2013. Du kommer inte att kunna söka ett nytt åtagande 2013 för de åtaganden som går ut 2012. Här kan du läsa mer om förlängningar.
Det finns några miljöersättningar som du inte kommer att kunna förlänga. Det är:
- Miljöskyddsåtgärder
- Skötsel av våtmarker
Du kan inte heller förlänga de här insatserna inom utvald miljö:
- Restaurering av betesmarker och slåtterängar
- Bränning
- Mångfaldsträda
Det här har inte beslutats ännu. Förutsättningen är att ersättningsnivåerna kommer att ändras. Du kan välja rörlig ersättning om du gick in i ett åtagande år 2007, 2008, 2009, 2010 eller 2011 för miljöersättningen betesmarker och slåtterängar eller för minskat kväveläckage
Om du väljer rörlig ersättning kan din ersättning höjas eller sänkas under din åtagandeperiod. Nästa gång som ersättningen räknas om är 2014.Betesmarker och slåtterängar
Om du väljer rörlig ersättning får du den ersättning som gällde för 2010. För fäbodbete får du den ersättning som gäller för 2012.Minskat kväveläckage
Om du väljer rörlig ersättning 2012 kommer du att få den högre ersättningen. Din ersättning kommer också att räknas om 2014.Om du inte vill ha rörlig ersättning får du lika mycket pengar varje år.
Här kan du läsa mer om hur kostnader och priser kan påverka din ersättning.
Du kan se i ditt beslut om du har ett åtagande med rörlig ersättning. Du hittar besluten på Mina sidor.
Reglerna för nya åtaganden för miljöersättningar kan ändras
En nyhet för 2012 är att reglerna för miljöersättningarna kan ändras under det femåriga åtagandets gång. Det gäller bara nya åtaganden som startar år 2012 och om du utökar så mycket att du får fem nya år. Reglerna kan ändras 2014 i samband med att vi får ett nytt landsbygdsprogram. Du kan då välja att avbryta åtagandet om du vill.