


Det svala vädret har däremot gynnat gulrosten som har ökat markant och i obehandlade rutor finns mycket starka angrepp speciellt i sorterna Audi, Cumulus, Kranich Akteur och Tulsa. Gulrost förekommer även i de flesta andra sorter. Det är endast i sorterna Cubus, Ellvis och Mariboss där inga angrepp hittats i området. Även sorten Stava är angripen av gulrost, vilket är oroväckande, då det är den enda sort som är resistent mot dvärgstinksot. Detta är framförallt ett problem vid ekologisk odling i områden där dvärgstinksot förekommer, eftersom betning mot dvärgstinksot, som annars görs, inte är tillåten i denna typ av odling.
Smittrycket av gulrost är nu mycket stort och fälten måste fortsatt kontrolleras även i de fall de behandlats tidigare. Många gånger har nya angrepp återkommit 2-3 veckor, ibland tidigare, efter en behandling.

Väderleken under själva blomningen är avgörande för hur stort angreppet av axfusarios blir, regnigt och varmt väder är gynnsamt. Höstvetet blommar ca 4-7 dagar efter axgång. Ett ax blommar av på 4-5 dagar och ett fält på ca 7 dagar. Blomningen börjar mitt i axet. Det finns en lathund utarbetad för att bedöma risken för enskilda fält se "Nationella branschriktlinjer för att undvika Fusariumtoxiner i spannmål 2012"
.
Om det blir omslag till regnigt och varmt väder kan det finnas risk i "riskfält". Riskfält är fält med mycket skörderester på markytan och där förfrukten varit främst majs, men även vete, rågvete, havre, potatis eller sockerbetor. I fält med stor risk för axfusarios kan det vara motiverat att senarelägga den avslutande axgångsbehandlingen till DC 61-65. Samtidigt bör en högre dos av Proline (0,6 l/ha) användas. Även Topsin WG 1,1 kg/ha (Kemi regnr 4888) kan användas i höstvete (dock ej i rågvete), men har något sämre effekt mot axfusarios än Proline. OBS Topsin har dålig effekt mot svartpricksjuka.
| Avräkning | DC 59 Löss/strå | DC 69 Löss/strå | DC 79 Löss/strå |
|---|---|---|---|
| 150:- | 1 | 4 | 7 |
| 200:- | 1 | 3 | 5 |
| 250:- | 0,5 | 2 | 4 |
| Avräkning | DC 59 Löss/strå | DC 69 Löss/strå | DC 79 Löss/strå |
|---|---|---|---|
| 150:- | 0,5 | 2 | 3,5 |
| 200:- | 0,5 | 2 | 2,5 |
| 250:- | <0,5 | 1,5 | 2 |
Mavrik anses mera skonsam mot naturliga fiender jämfört med övriga pyretroider. Pyretroiden Sumi-Alpha 0,2-0,25 l/ha får bara användas till enbart bladlusbekämpning i DC 59-61.
Observera att för Fastac 50 och Sumi-Alpha får användning endast ske med särskilt avdriftsreducerande utrustning som reducerar avdriften med minst 90 % (Fastac) resp. 50 % (Sumi-Alpha).

Havrebladlöss. Foto Ingvar Björkman

Sädesbladlöss Foto Peder Waern
Gunnel Andersson