Visionen om Sverige som det nya matlandet

Regeringen har en vision om att Sverige ska bli det nya matlandet i Europa. Det är en vision som handlar om god mat, upplevelser i världsklass och en levande landsbygd. Men den handlar också om sysselsättning och nya företag. Minst tio tusen nya jobb, en fördubbling av livsmedelsexporten och fler turistnätter på landsbygden är några av de mål som vi ska uppnå.
Till visionen finns en handlingsplan som är uppdelad på fem områden:

Offentlig mat


Måltiderna som vi serverar på våra äldreboenden och sjukhus och till barnen i skolan är en viktig del av visionen. Att den offentliga måltiden ska vara både god, trevlig och näringsriktig är en självklarhet. Det handlar om att maten ska smaka bra och att den är lagad på bra råvaror, men också att den omgivande miljön är tilltalande.
Mycket av satsningarna på offentlig mat handlar om kompetensutveckling. Både för de som lagar maten, de som köper in maten men också för små- och medelstora företag som kan lägga anbud på marknaden för offentlig upphandling.

Primärproduktion


Sverige det nya matlandet börjar hos råvaruproducenterna. Utan råvaror är vi inget matland. Vi behöver ett starkt och konkurrenskraftigt jordbruk som producerar livsmedel av god kvalitet. Produktionen av livsmedel ska öka, liksom lönsamheten.

Genom landsbygdsprogrammet finns det möjligheter att utveckla sin verksamhet genom att exempelvis börja med förädling. En annan viktig del av satsningarna för lantbrukarna handlar om att minska såväl kostnader som den administrativa bördan.

Förädlad mat


Livsmedelsföretagen är både den stora livsmedelsindustrin och de små mathantverkarna och alla är viktiga för matlandet Sverige. I regeringens handlingsplan finns mål om att antalet livsmedelsföretag ska öka med 20 procent fram till 2020 samt att livsmedelsexporten ska fördubblas från cirka 50 miljarder till 100 miljarder kronor.

Matturism


Maten och måltiden är en viktig del av turistupplevelsen och kan även vara ett mål i sig. Här finns mycket att göra och nya idéer att utveckla upplevelser vilket innebär en stor potential för turistföretagandet på landsbygden. De mål som finns för detta område är bland annat att öka antalet turistnätter på landsbygden med 20 procent fram till 2020 samt att öka kännedomen om svenska råvaror och hur de produceras.

Restaurang


Bra restauranger är ett skyltfönster för Sverige som matland och vad vi har att erbjuda. Sverige har många duktiga kockar som ligger väl till i internationell jämförelse. Vid de olika kocktävlingar som finns ligger Sverige för det mesta i topp.
 
Läs mer om visionen Matlandet Sverige på regeringens webbplatslänk till annan webbplats.

Hur ska Sverige bli känt som ett matland?


Vi måste få ett tydligare varumärke och visa att Sveriges råvaror, producenter, kockar och restauranger håller hög klass. Målet är bland annat att fler människor från andra länder ska välja Sverige som resmål. Regeringen har gett Visit Sweden i uppdrag att tillsammans med Jordbruksverket och Exportrådet ta fram en kommunikationsstrategi för att kommunicera bilden av matlandet Sverige på ett enhetligt sätt.

Vi måste marknadsföra svensk mat och svenska måltidsupplevelser både i Sverige och andra länder. Samt sprida kunskap om visionen till olika målgrupper inom och utanför landet.

Du kan läsa mer om projektet i bloggen om resan till det nya matlandet. Du hittar länk till höger.

Det finns en Matlandetambassadör i varje landskap


Landsbygdsministern har hjälp av 26 ambassadörer, en i varje landskap. Matlandetambassadörerna är alla eldsjälar inom mat och måltid i sin region och de har en bredd när det gäller bakgrund, erfarenhet och sysselsättning. Ambassadörerna ska sprida visionen på regional nivå och även föra fram de regionala företrädarnas idéer till regeringen. Hela listan över ambassadörer hittar du på regeringens webbplats. länk till annan webbplats

Vad kan Jordbruksverket hjälpa dig med?

Jordbruksverket arbetar med många olika frågor och har därför stora möjligheter att bidra till ett konkurrenskraftigt företagande inom livsmedelssektorn.

Sverige och därmed också Jordbruksverket arbetar för en friare handel i kombination med höga krav på djurhälsa och livsmedelshygien. Vi vill ha sundare konkurrens till nytta för konsumenterna.

Jordbruksverket arbetar bland annat med

  • marknadsbevakning
  • handelsregleringar
  • internationella handelsavtal.
Ta gärna kontakt med oss för mer information eller om du har frågor. Vi kan hjälpa till oavsett om du jobbar på en myndighet, i en organisation, på ett företag eller om du själv har ett företag eller om du arbetar med förädling, livsmedelsexport, matturism, matupplevelser eller försäljning av livsmedel.

Jordbruksverket ger dig kunskapsunderlag


Jordbruksverket skriver rapporter som rör livsmedelssektorn där vi till exempel analyserar konsumtions- och produktionsmönster, handelsstatistik och livsmedelsindustrins konkurrenskraft. Du hittar ett urval av rapporterna till höger. Vi tar också fram statistik över konsumtion av livsmedel. Länk finns till höger.

Samarbete mellan myndigheter


Matlandet berör flera myndigheter och andra offentliga aktörer. Visit Sweden, Exportrådet och Jordbruksverket samarbetar kring utvecklingen av en strategi för att marknadsföra visionen om Sverige som det nya matlandet i Europa. Du kan följa arbetet på Blogg om resan till det nya matlandet som du hittar under rubriken Mer information till höger.

Jobbar du med upphandling av offentlig mat, till exempel på en kommun, kan du få hjälp med upphandlingen av Miljöstyrningsrådet. Även Livsmedelsverket kan ge information om offentlig mat. Länkar till dessa organisationer hittar du till höger under rubriken Myndigheter.

Landsbygdsnätverket


Det finns ett landsbygdsnätverk kopplat till landsbygdsprogrammets genomförande. Nätverkets medlemmar ska skapa mötesplatser och arenor för erfarenhetsutbyte. Jordbruksverket ingår i nätverket tillsammans med cirka hundra andra organisationer och myndigheter. Här kan du läsa mer om Landsbygdsnätverketlänk till annan webbplats och hur det kan vara en hjälp i ditt arbete.
Sidan senast uppdaterad:   2011-12-14