Godkännande av värmebehandling vid sågverk och träemballageföretag
Jordbruksverket kan godkänna sågverk och träemballageföretag för värmebehandling och märkning av virke som ska uppfylla omvärldens krav på frihet från allvarliga skadegörare.Värmebehandling på två olika sätt
Värmebehandling av trä är en internationellt erkänd metod för att behandla trä mot skadegörare. Virket ska upphettas till minst 56°C i minst 30 minuter i kärnan av virket. Sågade trävaror värmebehandlas i samband med torkningen i en virkestork. När det gäller export av virke görs behandlingen för att virket ska klara växtskyddskraven från mottagarländerna. Värmebehandling krävs också om virket ska användas för tillverkning av träemballage, som ska märkas enligt den internationella standarden för förpackningsvirke ISPM 15.
Värmebehandling utan torkning genomförs på träemballage för att det ska kunna märkas enligt standarden ISPM 15 och användas i internationell handel. Värmebehandling används för begagnat träemballage, för träemballage som inte är tillverkat av godkänt virke eller för otorkat, sågat virke som ska användas som träemballage.
Godkännande av torkanläggningar
Sågat virke värmebehandlas i samband med torkningen. Godkännandet består av två delar:Teknisk kontroll
Den första delen består av en teknisk kontroll av att torkanläggningen kan uppfylla kraven. Denna del genomförs av SP Trätek som skriver en rapport till Jordbruksverket och företaget. SP Trätek kontrollerar att virket uppnår minst den önskade temperaturen under de olika situationer som kan råda i samband med torkningen. Ojämna förhållanden som till exempel varierande temperatur i olika delar av kammaren, olika täthet och ojämn fuktighet hos virket är exempel på faktorer som kan variera. Kraven på kammarens sluttemperatur kan därför hamna på uppåt 62°C för att allt virke med säkerhet ska komma upp i minst 56°C i 30 minuter i kärnan av virket. Vid torkningen kontrolleras också fuktigheten i träet. I godkänt virke får medelfuktkvoten i det torkade virket vara högst 20%.Kontroll av rutiner
Den andra delen av godkännandet rör företagets rutiner. Sågverket ska kontrollera och dokumentera all behandling och märkning fortlöpande. Dessutom ska företaget ha en internkontroll som garanterar att allt virke som säljs som KD 56°C/30 min-märkt uppfyller kraven oavsett om det är torkat i egna torkar eller vid något annat sågverk. Det innebär att virke som köps in eller kommer från en annan produktionsplats ska vara märkt eller har något igenkänningstecken så att det inte går att blanda ihop godkänt och ickegodkänt virke. Då virke köps in ska en leveranskontroll genomföras och det ska finnas intyg om att virket är godkänt, till exempel genom en text på fakturan.Genom att både torkanläggning och företagets rutiner kontrolleras löpande blir det enkelt att ansöka om sundhetscertifikat i samband med export av virke.
Om trävarorna säljs till en godkänd tillverkare av träemballage ska virket vara märkt och det ska finnas en text om att virket är godkänt på faktura, följesedel eller liknande. Här kan du läsa mer om kraven på trävaror för tillverkning av träemballage.
Godkännande av värmebehandlingsanläggningar
Enbart värmebehandling utan torkning används för att behandla lastpallar och annat träemballage, gammalt eller nytt. Ibland används sådan behandling för torkat virke, som inte är godkänt i samband med torkningen, till exempel för truckströn och bindströn. Värmebehandlingen görs för att få märka träemballage enligt ISPM 15 och därmed få använda emballaget i internationell handel. Värmebehandlade produkter märks med ISPM 15-stämpel efter behandling, se figur 2. Godkännandet går till på motsvarande sätt som för torkanläggning ovan och omfattar även här två delar där SP Trätek genomför den tekniska kontrollen. Det finns dock inga krav på högsta medelfuktkvot i samband med värmebehandling.
Märkning
Sågverksföretag med godkända torkar får tillstånd att märka sågat virke med ett godkännandemärke som innehåller texten KD 56°C/30 min, se figur 1. KD står för "kiln drying", den engelska benämningen för att virket är torkat i en virkestork enligt ett speciellt temperatur- och tidsschema.KD 56°C/30 min-märket är Sveriges officiella märkning av sågade trävaror. Det intygar att virket är torkat i en virkestork och samtidigt värmebehandlat. Märkningen ska förutom själva märket innehålla sågverksföretagets officiella registreringsnummer hos Jordbruksverket. Märkningen kan valfritt placeras på virket, på paketplasten eller på paketspecifikationen. Om märkningen finns på plasten får plasten endast användas till virke som har genomgått en godkänd tork- och värmebehandling. Jordbruksverket rekommenderar därför märkning på paketspecifikationen.

Figur 1. Svensk märkning av sågade trävaror som är värmebehandlade i samband med torkningen.
ISPM 15-stämpeln, figur 2 och 3, är Sveriges officiella märkning av internationellt godkänt träemballage. Den ska användas till träemballage och får användas som alternativ till sågverksmärkningen, figur 1, om virket ska användas till träemballage.

Figur 2. Märkning av träemballage efter värmebehandling utan torkning.

Figur 3. Märkning av träemballage som tillverkats av virke som är värmebehandlat i samband med torkning.
Virke som är märkt med märket för sågade trävaror, figur 1, uppfyller kraven ISPM 15. Därför finns det i vanliga fall ingen anledning att märka sågat virke med ISPM 15-stämpeln. Det förekommer dock att mottagare i andra länder, som ska använda virket till träemballage, ställer krav på att det ska vara ISPM 15-märkt. I sådana fall kan Jordbruksverket ge sågverksföretag tillstånd att använda ISPM 15-märkningen. Återkommande kontroller
Efter det första godkännandet och tillståndet att märka trävarorna genomför Jordbruksverket regelbundna kontroller. Reglerna finns i Jordbruksverkets föreskrifter om värmebehandling, torkning och märkning av sågade trävaror, träemballage m.m. som du hittar till höger.Inspektörer från Jordbruksverkets tillsynsenhet använder en checklista vid de återkommande kontrollerna. Du hittar checklistan till höger.
Så ansöker du om att få en torkanläggning eller värmebehandlingsanläggning godkänd
Om du vill ansöka om att få din värme- eller torkanläggning godkänd använder du blanketten till höger. Där kan du också läsa om vad det kostar att bli godkänt sågverk eller träemballageföretag.Godkända sågverk
Här kan du se vilka företag som har tork- och värmebehandlingsanläggningar som är godkända av Jordbruksverket enligt KD 56°C/30min.