Så här får du flytta dina djur
Oavsett om du bor inom spärr- eller restriktionsområdet gäller samma regler för hur du får flytta dina djur. Reglerna omfattar dig som flyttar nötkreatur, får, getter och övriga idisslare. Till övriga idisslare räknas lamadjur, hjortar, älgar, kameldjur, mottagliga djurparksdjur och cirkusdjur med flera. Reglerna varierar under året beroende på om svidknotten som sprider blåtunga är aktiva eller inte.
Knottperiod från den 28 maj
Under knottperioden är det bara tillåtet att flytta idisslare som är vaccinerade enligt de särskilda reglerna. Reglerna beskrivs till höger under länken Flytta vaccinerade idisslare. Det är således inte tillåtet att använda provtagning för att flytta ovaccinera idisslare ur spärr-och restriktionsområdet.
Knottfri period hösten 2010, vi meddelar när den börjar
Det är tillåtet att använda provtagning
Under den knottfria perioden är det tillåtet att använda provtagning för att flytta ovaccinerade idisslare ur spärr- och restriktionsområdet. Det finns två sätt att provta dina djur på. Veterinären kan ta ett blodprov för virus (PCR), 14 dagar efter att den knottfria perioden har börjat eller ett blodprov för antikroppar (serologi), 28 dagar efter att den knottfria perioden har börjat. Det räcker med att dina djur provtas med en av metoderna. Du kan flytta djuren efter att du har fått ett provsvar som visar att djuren inte har eller har haft blåtunga.
Vill du veta mer?
Till höger hittar du - information om hur du kan flytta dräktiga, ovaccinerade och vaccinerade idisslare
- information om hur du ska gå till väga när du skickar djur till slakt
- en tabell över hur du får flytta nötkreatur, får och getter. Tabellen förklarar vilka förflyttningar som är tillåtna, både under knottperioden och under den knottfria perioden.